İskoçya kararını verdi: GDO’lu ekinler yasaklanıyor

İskoçya Parlamentosu bugün yaptığı açıklamada, ülkedeki giderek artan GDO’lu ekinlerin önüne geçmek amacıyla GDO’lu ürünlerin üretimine yasak getirme niyetinde olduklarını belirtti.

 

İskoçya Parlamentosu’ndan yapılan açıklamaya göre, ülkede giderek artan GDO’lu ekinler ve İskoç halkının GDO’ya karşı net tepkisi yasağın getirilecek olmasındaki en büyük etken. Yetkililer temiz ve doğa dostu ürünlerin gelecekte de korunması için girişimlerde bulunacaklarını belirttiler.

 

Amerika ve Asya kıtasında her geçen gün daha da artan GDO’lu ekinler, Avrupa’yı ikiye bölmüş durumda. Bazı çevreci gruplar GDO’nun insan hayatı ve doğa üzerindeki olumsuz etkilerini sorgulayarak hükümetlerinin bir an önce yasak getirmesini talep ediyor. Üreticiler ise yaptıkları araştırmalarda ekinlerin herhangi bir probleme yol açmadığını söylüyor.

 

İskoçya Tarım, Gıda ve Çevre Bakanı Richard Lochhead, bugün yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği tarafından izin verilen GDO’lu ekinlerin kaldırılması için harekete geçeceklerini belirtti.

 

Lochhead basına verdiği demeçte, “İskoçya, doğal güzellikleri ile tüm dünya tarafından bilinen bir ülke. GDO’lu ekinleri yasaklamak, gelecekteki temiz ve doğa dostu duruşumuzu sağlayacak. İskoç halkından GDO’lu ürünlere karşı ciddi bir talep bulunduğuna dair hiçbir kanıt yok. GDO’lu ekinlere izin vermenin İskoçya’nın doğa dostu tutumuna zararları olacağı konusunda endişe duyuyorum” dedi.

Kaynak: Reuters

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...