Gece Çalışanlarda Kanser Riski Artıyor mu?

Uzun süre gece vardiyasında çalışanlarda, kanser gelişme riski ile ilgili yeni bir çalışma yayımlandı. Daha önce bu konu hakkında epidemiyolojik çalışmalar mevcuttu. En son yayımlanan meta-analize göre uzun süre gece vardiyasında çalışan kadınlarda meme kanser gelişme riski artmaktadır.

Çalışmada Kuzey Amerika ve Avrupa’da gece vardiyasında çalışanlarda meme kanseri gelişme riskinde %32’lik bir artış saptanmıştır. Özellikle gece vardiyasında uzun süre çalışan hemşirelerde bu riskin %58 oranında artığı tespit edilmiştir.

Çalışmada dikkat çeken bir diğer noktada gece vardiyasında çalışma süresiyle doğru orantılı bir risk artışı olmasıdır, yani ne kadar uzun süre gece vardiyasında çalışılıyorsa risk o kadar fazla olmaktadır.

Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention dergisinde yayımlanan bu çalışma sonucunda taramanın önemini tekrardan vurgulamak yerinde olacaktır. Bu çalışma sonucu ile gece vardiyasında çalışanların tedirgin olmamasını ve kanser açısından taramalarını mutlaka yaptırmalarını tavsiye ederim. Mutlaka yılda bir mamografi çekilmesi ve doktor muayenesi yaptırmaları gereklidir.

Sağlığınız için, kanser taramalarını yaptırmayı unutmayınız.

Sevgilerle…

Uzm.Dr.Erdinç Nayır

Instagram: @onkoloji_doktoru

Twitter: @dronkoloji

 

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...