asd

Grip Aşıları, Birçok Avrupa Ülkesinde Yasaklandı

Önce İtalya Sağlık Bakanlığı muhtemel tehlikeli yan etkilerinden dolayı ‘Novartis’ tarafından üretilen grip aşılarının yeni bir bildiri yapılıncaya kadar kullanılmamasını istedi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Aşılarda halk sağlığını tehlikeye sokabilecek kalite hataları var. Kısa adı AIFA olan İtalya İlaç Kurumu aşının kalite ve emniyetiyle alâkalı yeni testlerin yapılmasını gerekli gördü.

Novartis, Agrippal ve Fluad isimli aşılarında bir takım proteinlerin biriktiğini bildirdi ama bunların bileşimi, aşının kalite ve stabilitesini etkileyip etkilemeyeceğini açıklamadı.”

İtalya’ da 488 bin doz aşının yasaklanması söz konusu.

Peşinden Alman sağlık otoriteleri de firma tarafından aşılarda küçük partiküllerin görüldüğünün bildirilmesi üzerine ihtiyati olarak Novartis’ in bir grup grip aşılarının geri çekilmesini istedi.

Sağlık Bakanlığı’ na bağlı Paul Ehrlich Enstitüsü Almanya’ da partikül oluşumu veya herhangi bir ciddi yan etkiye rastlanmadığını açıkladı.

Enstitü Başkanı K. Cichutek “Aşılarda partikül oluşumunun tehlikeli durumlara sebep olması ihtimalinden dolayı bu risklerin önlenmesi ve tüketicinin emniyeti için bazı aşıların onayı kaldırılmıştır” dedi.

Bu karar Almanya’ daki piyasa isimleriyle Begripal’in dört ve Fluad’ın bir serisini ilgilendiriyor. Optaflu bu kararın dışında kalıyor.

İsviçre’ de de Novartis’ in grip aşılarının dağıtımını ihtiyati olarak durduruldu.

Avusturya Sağlık Bakanlığı Novartis’ in grip aşıları için herhangi bir yasak getirmemekle beraber tedbir amacıyla alternatif aşıların kullanılmasının daha uygun olacağını bildirdi.

İngiltere’ de ise aşıların piyasadan çekilmesini gerektirecek bir durum olmadığı ama aşılarla alâkalı olarak daha fazla bilgi toplanmaya çalışıldığı bildirildi.

Son olarak Novartis’ in grip aşılarına yasak getiren ülkeler kervanına İspanya ve Fransa da da katıldı.

Üretici firma Novartis ne diyor?

Novartis, İtalya Sağlık Bakanlığı ile ortak bir çalışma yürütüldüğünü, bugüne kadar uygulanan 1 milyondan fazla dozdaki Agrippal/Begripal ve Fluad ile alâkalı herhangi bir olumsuzluk bildirilmediğini açıkladı.

Cenevre Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Anne Claire Siegrist’ in (Novartis ile çıkar ilişkisi olması kuvvetle muhtemeldir) bu mevzudaki açıklaması şöyle:

“Bu tür tanecikler daha önceki senelerde de görülmüştü ve aşı yapılan yerde daha fazla enflamasyona yol açmak dışında sorun ortaya çıkmamıştı. Bu aşılardan yaptıranların telaş etmelerine gerek yok ama doktorların aşı yaptıkları kişilerin durumlarını birkaç gün süreyle yakından takip etmeleri yerinde olur.”

Bu aşılar Türkiye’ de de satılıyor

Novartis’ in her iki grip aşısı da ülkemizde piyasada satılıyor. Agrippal’ in fiyatı 14.64 lira, skualen ihtiva eden Fluad’ ınki ise 20.09 lira.

Gelelim neticeye

Novartis, ısrarla grip aşılarının güvenli olduğunu tekrarlasa da aşılarda rastlanan partiküllerin niteliğini, bunların kaynağını ve bu proteinlerin aşının emniyetini ne ölçüde etkilediğini net olarak açıklamaması kafaları karıştırıyor.

Uzmanları endişelendiren bir başka mevzu da Novartis’in İtalya yetkilileri önce sözlü sonra yazılı olarak uyarmaları ve özellikle de firmanın partikül oluşumundan 11 temmuzdan beri haberdar olduğunun ortaya çıkması.

Bizde de Sağlık Bakanlığı’ nın Novartis’ in grip aşılarıyla ilgili olarak acilen bir açıklama yapması gerekiyor.

KAYNAK

1. http://www.reuters.com/article/2012/10/25/us-novartis-results-spain-idUSBRE89O19S20121025

2. http://www.fiercevaccines.com/story/italy-bans-novartis-influenza-vaccines/2012-10-25

3. http://www.ilacabak.com/ilacgoster.php?Id=14175

4. http://www.ilacabak.com/ilacgoster.php?Id=14335

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...