Bir Sigara Yakarak, Hayatınızı Yakmayın

Bir Sigara Yakarak, Hayatınızı Yakmayın

Sevgi dumanının hakim olması gereken bir evde, ben sevgi dumanıyla birlikte karışmış sigara dumanıyla yetiştim. Misler gibi kokan büyüklerimizin ellerinden öperken, içime sigaranın o acımasız hissi de girerdi.

Çocukluğumda misafire bir ikramdı, sigara! Salonun ortasında duran sigaralık, misafirlere bir şeker edasında bakardı. Biliyorum, o yıllarda tüm bunlar ticari sebeplerle yaratılan bir havaydı. Sigara ikramı, misafiri en iyi şekilde ağırlamanın öğelerinden biriydi! Ne kadar acı bir durum değil mi? İnsanları ne güzel de yönlendirmişler. Sigara ikram edin, sigara üreten şirketler kazansın, misafiriniz de sigarayı içsin ve hastalıklara yakalansın kime ne!

Lise ve üniversite yıllarımda ise sigara içmek, bazılarına göre yetişkin olmanın bir göstergesiydi. Bu daha da acı bir durumdu! Neyse ki o rüzgara kapılmadım ve şuan sigara içmediğime çok memnunum.

Şuan kanser hastalarıyla zamanını geçiren, onların yüzündeki gülümsemeye sebep olarak çok mutlu olan, onkolojide görev alan bir iç hastalıkları uzmanıyım. Herkes biliyor tabi ki, sigara içenler dahil, sigaranın KANSER yaptığını. Dudak tiryakisiyim, içime çekmiyorum diye kendini kandıran kişiler de biliyor, kanserin gelişme riski onlarda da artıyor.

Sigara birçok kansere sebep olmaktadır ve işte sigaranın sebep olduğu kanserli hastalarla sürekli aynı mekanda olduğum, onlara destek olduğum ve tedavi ettiğim için sigaraya karşı olan nefretim, sigaraya karşıt duruşum daha da arttı. Uzun süre sigara kullanan hastalarımın ortak sözü şu olmaktadır; ‘Keşke sigaraya başlamasaydım, o zehiri içmeseydim, çok pişmanım’

Sigaraya karşı yürütmüş oldukları çalışmaları konusunda Sağlık Bakanlığı’nı tebrik ederim. Kapalı mekanlarda sigara içilmesinin yasaklanması, sigara içilmesini azaltmıştır. Fakat getirilen bu yasağın denetimi konusunda sıkıntılar mevcut, daha sıkı denetimlerin yapılması şarttır. Denetimlerin daha iyi yapılmasıyla, sigara içenlerin oranı daha da azaltabiliriz. İnsan sağlığı için bu yasağın kapsamı da genişletilmelidir.

Eğer siz bir sigara tiryakisiyseniz, ne kadar içtiğiniz hiç önemli değil, ilerde pişman olmak istemiyorsanız, hem kendi sağlığınızı hem de sevdiklerinizin (ve hatta çok değer verdiğiniz çocuklarınızın) sağlığını düşünüyorsanız en kısa zamanda bırakmak için gerçekçi adımlar atarsınız. Çocuklarınızın sizleri daha fazla görmesini, sizlerle daha fazla zamanı sağlıklı bir şekilde paylaşmasını istiyorsanız, bir an önce sigara içerek hastalıklara gidişe bir dur dersiniz.

Gün içinde çok fazla kullandığınız ‘Sağlık olsun’, ‘Herşeyin başı sağlık’ gibi klişe lafları gerçekten hayatınızda değerli kılmak istiyorsanız, sigarayı bırakmalısınız. Unutmayın ki bir çok hasta, sigara yüzünden hastanelerde yatıyor, poliklinik kapılarında sırada bekliyor.

Çocukluğumda ben öptüğüm ellerin mis gibi kokmasını, girdiğim evlerin sadece sevgi dumanıyla kaplı olmasını isterdim.

Sizlerde bir sigara yakarak, ellerinizi, bedeninizi sigaraya teslim etmeyin, sevgi dumanını zehirle karıştırmayın. Bir sigara yakarak, hayatınızı yakmayın!

Sevgi ve saygılarımla

Uzm.Dr.Erdinç Nayır

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...