test

Hekimlere Yönelik Şiddet Artıyor!

Ankara Tabip Odası’nın 28 Eylül 2011 tarihli basın açıklaması:

Hekimlere Yönelik Şiddet Artıyor!

12 Eylül 2011
Kağızman Devlet Hastanesi Acil Servis doktorlarından Dr. Sinan Ayyıldız, acil serviste görev yaptığı sırada ölü doğan bir bebek nedeniyle kadın doğum servisine çağırıldı. Tüm müdahalelerine rağmen bebeği kurtaramadı. Görev yerine dönen Dr. Ayyıldız’ın yanına hasta olduğunu söyleyen bir şahıs geldi ve muayene sırasında “nöbetçi doktor sen misin?” sorusuna “evet” yanıtı alınca hekimin kafa bölgesine defalarca vurarak kafatasının iki yerden kırılmasına neden oldu. Hayatını kaybeden bebeğin yakını olduğu anlaşılan kişi, hastanedeki güvenlik görevlilerince güçlükle etkisiz hale getirildi. Olay burada da kapanmadı. Sonrasında acil kapısı önünde bekleyen 30 kişi kapıları kırarak hastanede bulunan tüm sağlık çalışanlarına saldırmak istedi. Olay yerine gelen polis ekipleri saldırganları uzaklaştırmakta zorlandı.

15 Eylül 2011
Mersin’in Silifke ilçesinde 112 Acil Servis görevli doktoru Feyit Yılmaz, solunum sıkıntısı çeken Mustafa Çetin’e müdahale ederken, alkollü oğlu Erhan Çetin’in saldırısına uğradı. Dr. Yılmaz, olay yerine geldiği ambulansla, Silifke Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Boynunda ve başında darp izleri bulunan Yılmaz tedaviye alındı.

18 Eylül 2011
Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Dr. Mustafa Oğuz Cumaoğlu, hasta muayenesi yaptığı sırada hasta yakınları tarafından darp edildi.

22 Eylül 2011
Trabzon’da Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi’nde görevli Dr. Ceren Konca’ya erkek bir hasta bastonla saldırdı. Konca’nın kolu kırıldı.

23 Eylül 2011
Uşak Devlet Hastanesi’nde psikiyatri uzmanı Dr. Sibel Kılınç hasta yakınlarının saldırısına uğradı. Kılınc’ın burnu kırıldı ve kafa travması geçirdi.

25 Eylül 2011
Adana’da Dr. Fulya Kaya, trafik kazasından sonra hastaneye getirilen yaralı ile yakınlarının saldırısına uğradı. Hastanenin acil servisinde hasta yakınları tarafından dövülen Dr. Fulya Kaya ağır yaralandı. Kaya, hastanenin yoğun bakımında tedavi altına alındı. Dr. Fulya Kaya’nın elmacık ve sinüs kemiğinde kırıklar olduğu, aldığı darbeler sonucunda gözünde ağır hasar oluştuğu öğrenildi.
Bunlar sadece hekimlere, sağlık çalışanlarına yönelik son dönemde gerçekleşen şiddet olayları. Bunlar sadece basına yansıyan olaylar. Ayrıca Ankara Tabip Odası “Şiddet Hattı”na son dönemde gelen onlarca fiziksel, sözel şiddet bildirimi de var.

Hekimler Hedef Gösteriliyor!
Sekiz yılı aşkın süredir bu ülkede insanlar, kendisi de hekim olan Sağlık Bakanı’ndan “hekimlerin paragöz olduğunu”, “elinin vatandaşın cebinde olduğunu” dinliyor. Sağlıkta yaşanan aksaklıkların üzerini örtmek için hekimler ve tüm sağlık çalışanları hedef gösteriliyor.
Sekiz yılı aşkın süredir Bakanlık tarafından kamuoyunda bir algı yaratılıyor;
Hekimlerin çok para kazandığı ama daha da fazla para istediği,
Vatandaşın sağlığını düşünmediği, vatandaşın cebiyle ilgili olduğu
Sağlıkta vatandaş için iyi olan değişikliklere hekimlerin karşı çıktığı
Hekimlerin “rant” peşinde olduğu söyleniyor.

İş Yükü Artıyor, Hekimin Eli Kolu Bağlanıyor!
Son sekiz yıldır sağlık hizmeti talebi kışkırtılıyor. Hekimler günde 100-120 hasta bakmak zorunda kalıyor. Hekimlerin yaşayabilecekleri kadar para kazanması için daha fazla ameliyat yapması gerekiyor. Bakanlık hekime yükleniyor. Sağlık hizmetinin kalitesi düşüyor. Vatandaş nitelikli sağlık hizmeti alamıyor, derdine derman bulamıyor.
Hekimin yazdığı reçeteyi, yaptığı ameliyatı SGK belirliyor. Hekimin mesleki bağımsızlığı yok ediliyor. Artık sağlık alanında sadece sayılar konuşuluyor.

Hekimler Özel Hastanelere Ucuz İşçi Oluyor!
Hastalar niteliksiz sağlık hizmetine mahkum ediliyor. Hekimler sıkıştırılıyor, kamuoyunda rencide ediliyor. Sesini çıkartamaz hale getirilmeye çalışılıyor. Hekimler, tüm bu yaşananlara “hayır” dedikleri zaman, “rantlarını kaybediyorlar” diye suçlandılar. Biz hekimler, tüm bu olan bitenle, kamunun sağlık hizmetinden çekilmesinin, hekimlerin özel sektöre ucuz işçi olarak sunulmasının amaçlandığını biliyoruz.

EYVAH!
Sağlık Bakanı hekimlere yönelik şiddete kendisinin bizzat müdahale edeceğini açıkladı. Biz hekimler bu durumdan çok tedirginiz. Sağlık Bakanı’nın dolaysız olarak şiddete müdahale edeceği düşüncesi açıklanır açıklanmaz yeni şiddet olayları gerçekleşti.
Bizzat kendisi hekime yönelik şiddetin sebebi olan politikaların uygulayıcıları, şiddetin önüne geçemezler.
Sağlıkta uygulanan politikaların amacının sağlığı yandaş sermayeye teslim etmek olduğu ortadadır. Sermayenin talebi ucuz işgücüdür. Bu işleri yerine getirenler, tüm bu süreçte hekimlerin haklı sesini kısmak için onları hedef gösterenler, hekimlere yönelik şiddetin sorumlularıdır.
Ankara Tabip Odası olarak hekimlere ve tüm sağlık çalışanlarına yönelik şiddet saldırılarını yapanları ve bu şiddet ortamını besleyenleri kınıyoruz. Bu süreçte hastalarımızla birlikte iyi sağlık hizmeti ve şiddetin olmadığı bir ortam için çaba harcamaya devam edeceğimizi bir kere daha vurguluyoruz.

Ankara Tabip Odası
Yönetim Kurulu

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...