HER2 pozitif solid kanserlerde trastuzumab deruxtecan kullanımı onaylandı

Daha önce HER2 pozitifliği saptanan meme kanseri, mide kanseri ve akciğer kanseri hastalarında trastuzumab deruxtecan (Enhertu), FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onayı almıştı. 

Trastuzumab deruxtecan, bir kemoterapi ajanıyla HER2 reseptörüne karşı olan monoklonal antikorun bağlanmasından oluşan bir antikor-kemoterapi konjugatıdır. Etkinliği HER2 pozitif olan birçok kanserde gösterilmiştir. 

Bu ilaç ile ilgili 5 Nisan 2024’de yeni bir gelişme daha yaşandı. Daha önce sistemik tedavi almış, rezeke (ameliyat) edilemeyen veya metastatik  HER2 pozitif (IHC3+) solid tümörleri olan yetişkin hastalar için trastuzumab deruxtecan’a (Enhertu, Daiichi Sankyo, Inc.) FDA onay verdi.

Kanserin alt tipinden bağımsız bir şekilde HER2 pozitif olması ve daha önce bir basamak tedavi almış olması bu ilacı kullanmak için yeterlidir. 

FDA’in bu ilaca onayı DESTINY-PanTumor02 (NCT04482309), DESTINY-Lung01 (NCT03505710) ve DESTINY- CRC02 (NCT04744831) çalışmalarının verileri sonucunda gerçekleşmiştir. 

Sağlıklı günler dilerim.

Link: https://www.fda.gov/drugs/resources-information-approved-drugs/fda-grants-accelerated-approval-fam-trastuzumab-deruxtecan-nxki-unresectable-or-metastatic-her2

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...