asd

Mesane Kanseri Tedavisinde Kemoterapi İle Birlikte Nivolumab Kullanımı Onaylandı.

İmmünoterapi birçok kanserde kullanılıyor olsa da en etkin olduğu yerlerden biri mesane kanseri (ürotelyal karsinom) dir. İmmünoterapi ajanlarından biri olan Nivolumab (Opdivo, Bristol-Myers Squibb Company), 2017 yılında FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından kullanımı onaylanmıştı. Mesane kanserinin öncelikli tedavilerinden biri platin içeren kemoterapidir. Platin içeren kemoterapi sonrası hastalığı ilerlemiş hastalarda nivolumab kullanılmaktaydı. 

6 Mart 2024’de FDA, ameliyat edilemeyen veya metastatik mesane (ürotelyal karsinom) kanserinde nivolumabın, gemsitabin ve sisplatin adlı kemoterapi ajanlarıyla birinci basamakta birlikte kullanımına onay verdi. 

Bu yeni onay CHECKMATE-901 çalışması sonucunda verildi. Çalışmada Nivolumab + kemoterapi (gemsitabin – sisplatin) ile sadece kemoterapi kıyaslandı. Kemoterapi ile birlikte verilen nivolumab, hem genel sağ kalım hem de hastalıksız sağ kalım açısından sadece kemoterapiye göre üstün bulundu. 

Bu çalışma ile nivolumabın birinci sıradaki olumlu etkisi kanıtlanmış oldu.

Sağlıklı günler dilerim.

Doç.Dr.Erdinç Nayır

Kaynak: https://www.fda.gov/drugs/resources-information-approved-drugs/fda-approves-nivolumab-combination-cisplatin-and-gemcitabine-unresectable-or-metastatic-urothelial

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...