test

HIV bulaşma riski yüzde 73 azaldı

İlk olarak eşcinsel erkekler üzerinde yapılan ve başarılı sonuçlar veren tedavi, daha sonra heteroseksüel kişiler de olumlu sonuçlar verdi.

Günümüzde AIDS’e karşı kullanılan antiretroviral ilaçların sadece hastalığın direncini kırmakla kalmayıp onu önleyebildiği biliniyor. ABD’deki Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nden Dr. Kevin Fenton, “Bu HIV virüsünün önlenmesi adına çok heyecan verici bir gelişme… AIDS’i önleyecek sihirli bir hap bulamayacağız kesin ama tedavilerimize bir yenisi daha eklendi” dedi.

Washington Ünivertsitesi araştırmacıları tarafınan Kenya ve Uganda’da denenen Fumarat ve emtrisitabin içeren Truvada hapının, HIV bulaşma riskini yüzde 73 azalttığı tespit edildi. Çalışma, biri HIV virüsü taşıyan, diğeri ise sağlıklı olan 4 bin 758 çift üzerinde yapıldı.

Sadece tenofovir ilacı içeren Viread ilacından alan çiftlerdeki HIV kapma olasılığı ise yüzde 62 azaldı.

TDF2 olarak adlandırılan ikinci bir çalışma ise Botsvana ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yapıldı. Bu ülkelerde, Truvada kullananlarda HIV kapma oranının yüzde 63 azaldığı tespit edildi. Hap, yetişkin 1,200 kişi üzerinde denendi.

Truvada ve Viread haplarını kapsayan tedavi hakkındaki çalışmalar, gelecek hafta Roma’da düzenlenecek AIDS konferansında sunulacak.

Kaynak: Hürriyet

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...