Polikistik Over Sendromu’nda Diyabet Riski

Adet düzensizliği ve tüylenme ile kendini gösteren polikistik over sendromu, yumurtlama bozukluğu dışında insülin direncini de artırıyor

Uzmanlar, polikistik over sendromunda şeker hastalığında olduğu gibi insülin etkisine karşı direnç geliştiğini belirterek, bu hastaların yüzde 40’ında gizli şeker, yüzde 8’inde de aşikâr şeker bulunduğunu; polikistik over sendromlu her iki hastadan birinde şeker düzensizliği çıktığını ifade ediyor.

Dokuz On Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi İnfertilite Ünitesi Sorumlusu Operatör Dr. Adnan Kaya, kadınlarda adet düzensizliği ve tüylenmede artış gibi belirtilerle kendini gösteren ‘polikistik over sendromu’nun doğurganlık çağındaki kadınlarda en sık karşılaşılan hormonal bozukluk olduğunu söyledi.
Polikistik over sendromunun, kadınlarda erken yaşlarda görülmeye başlayan ve birçok rahatsızlığa yol açabilen ciddi bir problem olduğunu, kısırlık ve estetik sorunlara yol açabildiğini ifade etti.

Kaya, bu hastalığın kadınlarda yüzde 6-8 oranında görüldüğünü dile getirerek, ‘Başka bir deyişle her 12-15 kadından birinde polikistik over sendromu var’dedi. Ultrasonda da tespit edilebilen polikistik over sendromunun en sık adet düzensizliği ile ortaya çıktığını belirten Kaya, düzensizliğin yılda 6 ya da daha az adet görmeyle kendini gösterdiğini söyledi.

Kaya, gebe kalamama şikayeti ile değişik merkezlere başvuran kadınların yaklaşık yüzde 50’sinde polikistik over sendromu bulunduğunu dile getirerek, polikistik over sendromunun yumurtlama bozukluğuna yol açtığı için gebe kalmayı engellediğine işaret etti. Kaya, yumurtanın yeterince büyümemesi ve yumurtlamanın olmamasının gebelik oluşumunu olumsuz etkilediğini belirterek, ‘Kadınlarda yumurtlama hormonu progesterondur. Ancak bu hastalarda sadece östrojen hormonu hakimdir. Böyle olunca da ihmal edilmiş vakalarda rahim iç tabakası kalınlaşır, bunun sonucunda da rahim içi kanseri riski artar’diye konuştu.

Kıllanmaya ve erkek tipi saç dökülmesine yol açabiliyor 
Kaya, hastalığın ikinci en önemli özelliğinin erkeklik hormonu testosteronun kanda artmasına bağlı olarak tüylenmenin görülmesi olduğunu ifade etti.
Kıllanmanın özellikle yüzde, çene altında, göğüs uçlarında ya da göbeğe doğru görüldüğünü anlatan Kaya, erkeklik hormonunun yüksekliğinin erkek tipi saç dökülmesine, yağlanma ve sivilcelere de yol açtığını belirtti.

Kaya, polikistik over sendromunun insülin metabolizmasında da bozukluklara neden olabildiğini işaret ederek, “Şeker hastalığında olduğu gibi insülin etkisine karşı direnç olur. Araştırmalara göre, bu hastalığı olanların yüzde 40’ında gizli şeker, yüzde 8’inde de aşikâr şeker var. Neredeyse polikistik over sendromu olan iki hastadan birinde şeker düzensizliği çıkıyor” dedi.

Tüp bebek uygulaması başarılı 
Hastalığın konusunda başarılı tedavi olanakları bulunduğunu belirten Kaya, özellikle hastalıktan kaynaklı gebelik sağlanamaması halinde tedavinin ilk olarak hap kullanılması ve iğne yapılması şeklinde olduğunu anlattı.

Kaya, bu yöntemlerin etkili olmaması halinde tüp bebek tedavisinin uygulandığını anlatarak, “Polikistik over sendromlu olgularda tüp bebek uygulaması başarılı. Çünkü bu hastalar çok sayıda yumurta ve embriyo üretebiliyorlar” diye konuştu.

Polikistik over sendromunun tanısının detaylı muayene, ultrasonografi ve kan hormon analizleri ile konulabildiğini, tedavi ile hastanın kozmetik sorunlarının çözülebildiğini bildiren Kaya, çocuk sahibi olma konusundaki beklentilerinin karşılanabildiğini ve ileri yaşlarda ortaya çıkması muhtemel metabolik sorunların önlenebildiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...