test

Kalsiyum, Kansere Bağlı Ölüm Riskini Azaltıyor !

Gelelim sizler için bir yeni yazıya daha…

Çok okuyorsunuzdur gazetelerde, internet sitelerinde: ‘Şunu tüketin, kanser olmayın’ veya ‘Kansere Çare’

Maalesef sağlık köşelerinde okuduğunuz, özellikle kanser ile ilgili yazılan yazıların bir çoğunun bilimsel bir temeli yoktur. Bilimsel temeli olmayan bir bilgiyi, halka sunmak da, bana göre onları kandırmaktır. Peki sen ne yapıyorsun diyebilirsiniz. Ben sizlere bilimsel temeli olan, gerçekten kanıtlanmış bilgileri sunmaya çalışıyorum. O zaman hadi gelin, yeni bilgiye…

Haziran 2014 tarihinde Onkoloji’nin önemli ve saygın dergilerinden biri olan Journal of Clinical Oncology’de bir çalışma yayınlandı, sizlere bu çalışmayı sunmayı amaçladık.

milk

Metastatik olmayan (yani vücuda yayılmamış, Evre 4 olmayan) kolon (bağırsak) kanseri tanısı sonrası kalsiyumdan zengin beslenme, süt ve süt ürünlerinin tüketimi kolon kanserine bağlı ölüm riskini azaltmaktadır.

Amerika’da yapılan bu çalışmada 2284 metastaz yapmayan kolon  kanseri tanısı olan hastalarda, kanser tanısı sonrası kalsiyumdan zengin olan süt ve süt ürünleri tüketiminin artırılmasıyla bu hastaların yaşam oranlarına bakılmış.

Yüksek kalsiyum içeren gıdalar ya da kalsiyum desteği alan hastalarda kansere bağlı ölüm oranları daha düşük saptanmıştır.

Kalsiyum ile kanser arasındaki ilişki daha önce bir çok çalışmaya konu olmuştu. Daha önce yapılan çalışmalarda, kalsiyumdan zengin gıdalarla beslenmenin kolon kanseri gelişimini azalttığı saptanmıştı.

Kalsiyumun, safra ve yağ asitlerini bağlaması, hücre büyüme ve programlı ölümünü düzenlemesi ile bu etkiyi yarattığına dair hipotezler vardır.

Bu çalışmanın özelliği ise kolon kanserli hastalarda kalsiyumdan zengin beslenmenin yaşamı uzattığını gösteren ilk çalışma olmasıdır.

Peki sonuç:

  • Üzerinde çalışma yapılan hasta sayısı daha fazla olabilir, ama şunu unutmayın ki normal sağlıklı bireyler için de süt ve süt ürünlerinin tüketimi çok önemlidir. Sağlıklı beslenme için şarttır.
  • Kanser tanısı alan kişilerin beslenmelerine önem vermelerini, özellikle hangisini seviyorlarsa süt ve süt ürünlerini (yoğurt, peynir vs) tüketmelerini önermekteyim.

Uzm.Dr.Erdinç Nayır

https://twitter.com/Dr_Erdinc

 

Haberi hazırlayanlar: Dr. Erdinç Nayır, Dr.Deniz Tural

Kaynak: Journal of Clinical Oncology

PAYLAŞINIZ….

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...