test

Sağlık Bakanlığı’ndan Bunu Da Bekliyoruz!

Bir hafta önce dikkatinizi çekti mi bilmiyorum, bir haber yayınlandı.

Haber metnini direk size yazayım:

Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Ömer Tontuş, genel müdürlüğün temel amacının insan sağlığın geliştirilmesi ve insanların sağlıklı bir hayat sürdürmesine sağlamak olduğunu söyledi. Televizyonlarda yayınlanan kamu spotlarının Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü tarafından hazırladığını belirten Tontuş, ayrıca “talk show” tarzında bir program hazırladıklarını kaydetti.

Bir dizi filmi için de hazırlık yaptıklarını söyleyen Tontuş, “Türkiye’de ilk defa bir bakanlık ‘sitcom’ tarzında komedi ağırlıklı bir dizi yapıyor. Çekimleri bitti, onu da TRT üzerinden yayınlamak için çalışmalarımız var” diye konuştu.

Bu haberi okuduğumda içeriğini merak ettim, peki içeriğinde ne var?

Komedi ağırlıklı hazırlanacak dizinin içeriği koruyucu hekimliğe yönelik olacakmış. Obezite, sigara, ev kazaları ile mücadele ve sağlık okuryazarlığı ile alakalı konular işlenecekmiş.

Bu haberi okuduğumda, gerçekten hoşuma gitti. Çünkü halkımızın bilinçlenmesi adına yapılan bir adım ve yararlı olacağını düşünüyorum. Tabi ilgi çekici olmalı ki, izlenme oranları yüksek olsun, bunu hesaplıyorlardır diye düşünüyorum.

Proje güzel, ama eksiklikleri var!

Sağlık Bakanlığı’ndan bu eksiklikleri gidermesini de bekliyoruz.

İyi bir sağlık hizmeti için, halkımızın daha sağlıklı olması için bu hizmeti veren sağlık çalışanlarını da bakanlığın düşünmesini bekliyorum.

Güler yüzlü, huzurlu, mutlu çalışan sağlık çalışanları, hekimler için, bu dizi içeriğinde;

  • Sağlıkta şiddet ile mücadele, sağlıkta şiddetin getirdikleri, götürdükleri
  • Hekim hakları
  • Hasta – hekim iletişimi
  • Hastanede iyi bir sağlık hizmeti için hasta ve hasta yakınlarının dikkat etmesi gerekenler vs.

Bu içerik önerilerini daha da artırabilirsiniz. Şu unutulmamalıdır, sağlıklı nesiller için koruyucu hekimlik önemli, ama hekimi korumak nerede?

Sürekli şiddet gören, hakları elinden alınan sağlık çalışanları ne kadar istekli ve mutlu bir şekilde hizmet verebilirler ki! Sağlık çalışanları da bir insandır, onlarında çocukları, aileleri var… Kimse şiddet görmemelidir.

O zaman yukarda önerilerimi de o dizilerde işlemelisiniz…

Sağlıkta şiddeti önlemek için, Sağlık Bakanlığı’ndan bunu da bekliyoruz… Biz hekimler, bunu önlemek için çalışmaya hazırız, ya siz?

Nice sağlıklı nesillere…

Bu yazımı paylaşmanız dileğimle…

Uzm.Dr.Erdinç Nayır

https://twitter.com/Dr_Erdinc

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...