test

Mersin Üniversitesi Grevde!!! Peki Neler Oluyor?

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi asistan doktorları bugün grevde!

Türkiye’de birçok üniveristede sıkıntı yaşayan asistan hekimler tepkilerini dile getirmeye başladılar. İzmir, ardından Kahramanmaraş, şimdi de Mersin… Bu eylemler daha da artacak gibi görünüyor.

Peki Mersin Üniversitesi’nde neler oluyor?

Yeterli eğitimi ve etik yaklaşımları göremeyen asistan hekimler artık tepkilerini göstermeye başladılar. Yeni hastanenin yapılma ve taşınma sürecinde yaşanan maddi ve manevi sıkıntıları asistan hekimlere ve hastane çalışanlarına yansıtan hastane yönetimi ile asistan hekimler arasındaki mali ve özlük haklarla alakalı görüşme olumsuz sonuçlandı. İstedikleri cevapları alamayan hekimler bugün greve gitti. Eğer talepleri gerçekleşmezse ilerleyen günlerde süresiz iş bırakma eylemine geçecekler

Mersin’de asistan hekimlerin tepkileri neler ve ne istiyorlar?

  1. Son bir yıldır nöbet ücretleri ve yoğun bakım fark ücretleri geç yatırılıyor, son 3 aydır hiçbir ödeme yapılmıyor. Ödemelerin eksiksiz ve düzenli yatırılmalarını istiyorlar.
  2. Yasal olmamasına rağmen ayda 10’dan fazla nöbet tutuyorlar. Bu yasa dışı uygulamanın düzelmesini bekliyorlar.
  3. Hastane borçlarının ve gelir azlığının büyük emekle, gayretle çalışan asistan hekimlere yansıtılması istemiyorlar. Şuan ödemeleri yapılmayan evli, çocuklu birçok asistan hekim zor durumda.
  4. Dertleri sadece para değil, özlük haklarını da istiyorlar.
  5. Hastanede asistan hekimlere hekimlik dışı işlerin de yaptırıldığını, eğitimlerin bu nedenle aksadığını dile getirmekteler, bunun düzelmesini bekliyorlar.
  6. Hastane yönetiminden ve hocalarından etik ve düşünceli yaklaşımlar bekliyorlar

grev

 

grev

Ayrıca bu eylemde sadece asistan hekimler yer almamaktadır. Hastane taşınma süreci tüm hastane çalışanlarını olumsuz etkilediğinden bazı bölüm hocaları ve sağlık çalışanları da eyleme destek vermektedir.

33 saat uykusuz çalışan asistan hekimler, emeklerinin karşılığını almak istiyorlar. Daha iyi bir eğitim, daha iyi özlük hakları için tepkilerini gösteriyorlar. Daha iyi bir gelecek için…

Uzm.Dr.Erdinç Nayır 

https://twitter.com/Dr_Erdinc

 

Haber ve içeriği www.erdincnayir.com a aittir, izinsiz ve kaynak gösterilmeden alınamaz, yayınlanamaz.

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...