asd

Kozmetikte Diyabet Tehlikesi

Harvard Tıp Okulu’na bağlı Brigham and Women’s Hospital’da yapılan son araştırma, kadınların kullandığı bazı kozmetik ürünlerinde bulunan ftalat isimli maddenin diyabet riskini artırabileceğini gösterdi. Araştırmayı yöneten Tamarra James-Todd’a göre, oje, saç spreyi, sabun ve şampuanlarda bulunan bu madde kan şekeri dengesini bozuyor.

2001 ile 2008 yılları arasında Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi tarafından yapılan araştırma, 20-80 yaş aralığında bulunan 2 bin 350 kadın üzerinde gerçekleştirdi. Kanında mono-benzil ftalat ve mono-isobutil ftalat isimli iki kimyasalı, en yüksek seviyede bulunan gönüllülerde diyabet riskinin diğerlerinden iki kat fazla olduğu tespit edildi. Bazı kadınlarda bu riskin yüzde 70 kadar olduğu görüldü. Daha önce yapılan araştırmalarda ftalatların kan şekeri seviyesini yükselttiği ortaya çıkmıştı.

Tip 2 diyabetin temelinde yatan insülin direnci obeziteye de neden oluyor.

Kaynak: Hürriyet

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...