TV’de Doktorluk Ne Kadar Sağlıklı?

ABD’de son dönemde yaygınlaşan ve Prof. Dr. Mehmet Öz’le zirveye çıkan TV programlarına sağlık kuruluşları ateş püskürdü. Doktorların halka tavsiyeler verdiği televizyon programlarının giderek artması üzerine ABD’deki sağlık kuruluşları ve üniversitelerin tıp fakültelerinden uyarı geldi.

Tartışmaya yer veren ABD’de basılan Los Angeles Times gazetesine konuşan Darthmounth Enstitüsü’nden tıp profesörü Dr. Steven Woloshin, televizyon doktorlarının aslında sadece bir ya da iki alanda uzman olduğunu, ancak uzmanlıkları ya da diplomalarını aşan alanlarda tavsiyeler verdiklerini söyledi.

Örneğin televizyon doktorlarının en ünlü ismi Mehmet Öz, Columbia Üniversitesi’nde cerrahi dalında profesör. Woloshin, “Bir kişi, sadece televizyona çıktığı, doktor önlüğü giydiği için beslenme konusunda uzman haline gelmez” dedi.

Örneğin televizyon doktorlarının en ünlü ismi Mehmet Öz, Columbia Üniversitesi’nde cerrahi dalında profesör. Woloshin, “Bir kişi, sadece televizyona çıktığı, doktor önlüğü giydiği için beslenme konusunda uzman haline gelmez” dedi.

Dahiliye uzmanı olan Woloshin, izleyicilerin televizyondaki sağlık tavsiyelerine sağlıklı bir dozda şüphe ile bakmaları gerektiğini ve büyük bir değişikliğe gitmeden önce kendi doktorlarına danışmalarının doğru olacağını söyledi. Woloshin, “Doktorunuz ünlü ya da fotojenik olmayabilir ancak sizin hakkınızda daha fazla bilgiye sahip olduğu kesin” dedi.

Hindistan cevizi yararsız
Duke Üniversitesi’nden diyetisyen Christine Tenekjian da Mehmet Öz’ün programının bir bölümünde hindistan cevizi yağının ‘kilo vermeye yardımcı olduğunu’ söylediğini hatırlattı. Hastalarının hergün hindistan cevizi yağı kullanmaya başladığını söyleyen Tenekjian, “Hindistan cevizi yağı, metabolizmaya çok küçük bir etkisi olmasına rağmen çok kalorili. Bu de verdiği yararı yok ediyor” dedi. ‘Ünlülerin beslenme uzmanı’ Cynthia Pasquella’nın ‘The Talk’ adlı programda elma suyu sirkesinin “vücudu alkalileştirdiğini, bu sayede kilo vermeye yardımcı olduğunu” söylemişti. Woloshin, “Tüm sirkeler asidiktir, bu alkaliliğin tam tersidir. Bu yarar sağlamaz” dedi.

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...