test

Küba’daki Kanser Aşısı Gerçekten Mucize mi?

Bu konuda Türk Tıbbi Onkoloji Derneği’nden açıklama geldi.

BASIN AÇIKLAMASI

Basında yer alan kanserde aşı tedavisi konusunda hasta ve hasta yakınlarının merakını gidermek ve kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacı ile Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Yönetim Kurulu olarak aşağıdaki açıklamayı yapma gereği duyduk.
KANSER AŞISI NEDİR?
İnsan vücudunda bağışıklık sisteminin çok önemli görevleri vardır. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinin kanser tedavisinde kullanılabilecek bir yöntem olduğu uzun yıllardır düşünülmüş ve farklı kanser tiplerinde bağışıklığı güçlendirerek tedavi çalışmaları başlamıştır. Bu konuda Küba’da geliştirilen bir aşının yapılan ön çalışmalarda akciğer kanserine karşı olumlu sonuçlar verdiği daha önce açıklanmıştı. Racotumumab adlı aşı bağışıklık sistemini uyararak NeuGcGM içeren kanser hücrelerini tanıyıp yok eden antikorlar oluşmasını sağladığı gösterilmiştir. NeuGcGMʹnin normal hücrelerde bulunmadığı bilinmektedir.
Ön çalışma sonuçlarına göre aşı ileri evre akciğer kanserinde kısmi iyileşme sağlamamakla birlikte, ömrü ortalama 2 ay uzatmaktadır. Bu yarar sadece kemoterapiden yarar gören hastalarda görülmüştür.
Yani hastalarda aşının faydalı olması için kemoterapi sonrasında hastalığın gerilemesi veya en azından aynı kalması gerekmektedir. Az sayıda hasta sayısıyla yapılan çalışmalarda görülen küçük ama olumlu sonuçlar nedeniyle aşıyla ilgili daha ileri çalışmalar yapılmaktadır.
İlk sonuçları umut verse de söz konusu araştırmanın henüz klinik çalışmaları tamamlanmamıştır. Bu sebeple henüz onaylanmamış bir moleküle ilişkin adeta “mucize” imiş gibi haberler hasta ve hasta yakınlarına zarar vermektedir.
Kanser tedavisi kişiye özeldir ve her hastanın değişen koşullarına göre planlanmaktadır. Hasta ve hasta yakınlarının kanıta dayalı bilimsel tedavilerden uzaklaşmalarına dolayısı ile zarar görmelerine neden olabilecek bu tür haberler konusunda daha dikkatli olunması gerekmektedir.
Türk Tıbbi Onkoloji Derneği olarak kanser tedavisinde alınan her olumlu sonucu bizler de merak ve heyecan ile takip etmekteyiz ve tedavide faydalı olduğu kanıtlanan her yeni ilaç ve yöntemi de hızla kullanıma almaya gayret ediyoruz. Hastalarımızın ve hasta yakınlarımızın bu tür haberler ve kanser ile ilgili her türlü gelişme ve yenilik ile ilgili en doğru ve bilimsel bilgiyi derneğimizin web sayfasını olan https://www.kanser.org adresinden öğrenebileceklerini ve kendilerini takip eden hekim ve Tıbbi Onkologlarından bilgi almalarını hatırlatmak isteriz.
TÜRK TIBBİ ONKOLOJİ DERNEĞİ
YÖNETİM KURULU ADINA

PROF DR AHMET ÖZET

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...