asd

Selenyum Karaciğer Kanserini Önlüyor mu?

Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı faaliyet gösteren Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) tarafından 4 Temmuz 2016 tarihinde “American Journal of Clinical Nutrition” dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma hakkında basın açıklaması yapılmıştır.

2012 yılı verilerine göre dünya genelinde 782.000 yeni karaciğer kanseri tanısı konulmuştur. Yine 2012 verilerine göre karaciğer kanserinden yılda 746.000 ölüm gerçekleşmiştir ki bu kansere bağlı ölümlerin %9.1’ini oluşturmuş, kısaca dünyada kansere bağlı ölümlerin 2. en sık nedeni olmuştur. Karaciğer kanseri özellikle gelişmiş ülkelerde giderek artmaktadır ve genellikle ileri evrede tanı koyulmakta olup, kısıtlı tedavi seçenekleri bulunmakta ve kötü seyir göstermektedir. Bu nedenle bu kanserin erken teşhisine ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine yönelik daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.

Karaciğer kanseri ile ilgili yapılan bu yeni çalışma yaklaşık 10 Avrupa ülkesinde ve toplam 1,5 milyon kişide yürütülmüş, selenyumun bu kansere karşı koruyucu özellik gösterip göstermediği incelenmiştir.

Selenyum, bir mineral olup, daha çok kabuklu deniz ürünleri, brezilya cevizi, et, yumurta, tahıl ürünleri ve soğanda bulunmaktadır. Selenyumun gıdalardaki seviyeleri bölgedeki toprağın özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Avrupa’da birçok ülkede selenyum seviyesi düşük olup, Güney Amerika gibi bölgelerde ise yüksektir. İnsanlar için vücut fonksiyonlarının yürütülmesinde önemli bir mineral olan selenyum bağışıklık sistemi ve oksidatif sistem üzerinde etkilidir ki özellikle oksidatif sistemin kanser gelişiminde etkili olduğu bilinmektedir.

Yapılan bu çalışmanın sonucunda selenyum düzeyinin yeterli olmadığı bölgelerde günlük selenyum alımın artırılmasının, alkol ve sigaradan uzak durulması ile sağlıklı vücut ağırlığının korunmasına ilaveten karaciğer kanserinde önemli bir koruyucu etmen olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Ancak bir çalışma ile bu sonuca kesin olarak ulaşmanın mümkün olmadığı ve bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerektiği de vurgulanmıştır.

Hughes DJ, Duarte-Salles T, Hybsier S, Trichopoulou A, Stepien M, Aleksandrova K, et al. (2016). Prediagnostic selenium status and hepatobiliary cancer risk in the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition cohort. Am J Clin Nutr. Available from: http://dx.doi.org/10.3945/ajcn.116.131672.   (kanser.gov.tr adresinden alınmıştır)

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...