test

Meme Kanseri Tedavisinde Gelişmeler

3 Şubat 2023

Daha önce üçlü negatif (ER, PR, HER2 negatif) meme kanserinde kullanımı onaylanan, kanser hücresinde kalsiyuma bağlı sinyal ileti yolağını hedefleyen ilaç olan Sacituzumab govitecan ile ilgili yeni bir onay geldi.

Hormon reseptörleri pozitif (HR +), HER2 negatif, ameliyat edilemeyen lokal ileri evre veya metastatik evrede olan meme kanseri tanısı olan hastalarda Sacituzumab govitecan (Trodelvy) ilacının kullanımı 3 Şubat 2023’de Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafınca onaylandı. Bu onay, TROPiCS-02 çalışmasında ortaya konan olumlu sonuçlar sonucunda verilmiştir. 

4 Mayıs 2022

Meme kanseri alt tiplerinden önemli bir alt tip HER2 pozitif meme kanseridir. HER2 pozitifliğinde elimizi güçlendiren ilaçlar bulunmaktadır. Bu alanda önemli bir ajan daha tedavi seçeneklerimiz arasına girdi. Daha önce HER2’ye yönelik tedavi almış, hastalığı ilerlemiş, ameliyat edilemeyen veya metastatik HER2 pozitif meme kanseri tedavisinde Trastuzumab deruxtecan (Enhertu; T-DXd), Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafınca kullanımı onaylandı. Faz III DESTINY-Breast03 çalışması sonucunda bu onay verildi. 

11 Mart 2022

Meme kanseri tedavisinde ameliyat sonrasında hastalık tekrarını önlemek amacıyla bir takım tedaviler (adjuvan tedavi) uygulanmaktadır. Bu alanda yeni bir tedavi seçeneği tedavilerimize eklenmiştir. Ameliyat öncesi veya sonrası kemoterapisi tamamlanmış, HER2 negatif, tekrarlama riski yüksek, germline BRCA mutasyonu bulunan meme kanseri tedavisinde Olaparib (Lynparza) Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafınca kullanımı onaylandı. Bu onay faz III OlympiA çalışmasına dayanmaktadır. 

12 Ekim 2021

Hormon reseptörleri pozitif meme kanseri tedavisinde ameliyat sonrası hastalık tekrarını önlemek amacıyla endokrin tedavi (tamoksifen veya aromataz inhibitörü) uygulanmaktadır. Bu alanda önemli bir ajan onay aldı. Hormon reseptörü pozitif, HER2 negatif, lenf nodu tutulumu olan, Ki 67 sokuru %20 üzerinde olan tekrarlama riski yüksek meme kanserinin adjuvan tedavisinde endokrin tedavi ile birlikte Abemaciclib (Verzenio) kullanımı FDA tarafınca onaylandı. Abemaciclib, CDK 4/6 inhibitörüdür. Bu grup ajanlar metastatik dönemde kullanılmaktaydı. Abemaciclib, adjuvan dönemde kullanımı onaylanan ilk CDK 4/6 inhibitörüdür. Bu onam faz III MonarchE çalışması sonuçlarına dayanmaktadır. 

19 Mayıs 2021

Meme kanserinin farklı alt tipleri bulunmaktadır. Meme kanseri patoloji raporunda östrojen, progesteron reseptörleri ve HER2 negatifse üçlü (triple) negatif meme kanseri adı verilmektedir. Bu meme kanseri alt tipinin tedavisi için son dönemde birçok çalışma yapılmaktadır. Bu alanda yapılan çalışmalardan biri tamamlandı ve güzel sonuçları gözlemledik. Bu çalışma Sacituzumab govitecan (Trodelvy) adlı kanser hücresinde kalsiyuma bağlı sinyal ileti yolağını hedefleyen ilaca aitti. İlaca ait çalışmanın olumlu sonuçlanması ile metastatik (vücuda yayılmış) evrede olan, en az iki basamak ilaç tedavisi verilmesine rağmen hastalığı ilerleyen üçlü negatif meme kanseri tedavisinde Sacituzumab govitecan (Trodelvy)’ın kullanımı 7 Nisan 2021’de Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafınca onaylandı. 

7 Ağustos 2021

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) daha önce üçlü negatif meme kanseri alt tipinde ileri evre ve metastatik aşamada immünoterapi ajanı olan Pembrolizumab’ın kullanımına Kasım 2020’de onay vermişti. KEYNOTE 522 çalışması sonrası ise FDA, tekrarlama riski yüksek erken evre hastalıkta da Pembrolizumab’ın kullanımına 26 Temmuz 2021’de onay verdi. Üçlü negatif meme kanseri tedavisinde ameliyat öncesi kemoterapi ile birlikte (neoadjuvan tedavi), ameliyattan sonra da tek başına kullanımı (adjuvan tedavi) ile başarılı sonuçlar gözlenmiştir. 

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...