Meme Kanseri Tedavisinde Gelişmeler

11 Mart 2022

BRCA mutasyonu (gBRCAm) olan, HER2 negatif erken evre meme kanserinde, lokal tedaviyi (ameliyat ve radyoterapi) ve kemoterapiyi tamamlamış yüksek riskli hastalarda Olaparib (Lynparza) tedavisi FDA (ABD Gıda ve İlaç Dairesi) tarafınca onaylandı.Tekrarlama riski yüksek olan meme kanseri hastalarında hastalık tekrarını azalmak için ameliyat öncesinde veya sonrasında kemoterapi verilmektedir. Ameliyattan sonra bazı hastalarımıza, ışın tedavisi (radyoterapi) ve hormonal tedavi verilmektedir. FDA’in bu onayı ile BRCA mutasyonu saptanmış hastalarda tekrarlama riskini azaltmak için Olaparib adı verilen ilacın da verilmesi fayda sağlamaktadır.

19 Mayıs 2021

Meme kanserinin farklı alt tipleri bulunmaktadır. Meme kanseri patoloji raporunda östrojen, progesteron reseptörleri ve HER2 negatifse üçlü (triple) negatif meme kanseri adı verilmektedir. Bu meme kanseri alt tipinin tedavisi için son dönemde birçok çalışma yapılmaktadır. Bu alanda yapılan çalışmalardan biri tamamlandı ve güzel sonuçları gözlemledik. Bu çalışma Sacituzumab govitecan (Trodelvy) adlı kanser hücresinde kalsiyuma bağlı sinyal ileti yolağını hedefleyen ilaca aitti. İlaca ait çalışmanın olumlu sonuçlanması ile metastatik (vücuda yayılmış) evrede olan, en az iki basamak ilaç tedavisi verilmesine rağmen hastalığı ilerleyen üçlü negatif meme kanseri tedavisinde Sacituzumab govitecan (Trodelvy)’ın kullanımı 7 Nisan 2021’de Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafınca onaylandı. 

7 Ağustos 2021

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) daha önce üçlü negatif meme kanseri alt tipinde ileri evre ve metastatik aşamada immünoterapi ajanı olan Pembrolizumab’ın kullanımına Kasım 2020’de onay vermişti. KEYNOTE 522 çalışması sonrası ise FDA, tekrarlama riski yüksek erken evre hastalıkta da Pembrolizumab’ın kullanımına 26 Temmuz 2021’de onay verdi. Üçlü negatif meme kanseri tedavisinde ameliyat öncesi kemoterapi ile birlikte (neoadjuvan tedavi), ameliyattan sonra da tek başına kullanımı (adjuvan tedavi) ile başarılı sonuçlar gözlenmiştir. 

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,881TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...