Özofagus Kanseri Tedavisinde Gelişmeler

27 Mayıs 2022

Ameliyata uygun olmayan ileri evre veya metastatik özofagus yassı hücreli karsinom birinci basamak tedavisinde Nivolumab (Opdivo) adlı immünoterapi ilacı kemoterapi (Floroprimidin ve platin bazlı) ile birlikte veya ipilimumab ile birlikte verilmesi Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafınca onaylandı. Bu onay, Checkmate 648 çalışmasındaki olumlu veriler doğrultusunda verilmiştir. 

20 Mayıs 2021

Ameliyat öncesi kemoterapi ile birlikte ışın tedavisi (neoadjuvan kemoradyoterapi) almış, geride tümörü kalmış (rezidüel hastalık) ve sonrasında tamamiyle ameliyatla tümörü çıkartılan özofagus (yemek borusu) ve özefagus – mide bileşke kanseri hastalarında immünoterapi ajanı olan Nivolumab’ın (Opdivo) kullanımı Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafınca 20 Mayıs 2021 tarihinde onaylandı. Ameliyat sonrasında Nivolumab verilen hasta grubunda verilmeyenlere göre hastalıksız yaşam daha iyi saptanmıştır. (Bu onay CHECKMATE 577 çalışması sonucunda verilmiştir)

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...