Prostatını Aldırdı, Tıp Tarihine Geçti

Oyuncu Angelina Jolie’nin kanseri önleme amaçlı iki memesini de aldırmasının yankıları sürerken benzeri bir haber İngiltere’den geldi. 53 yaşındaki bir İngiliz iş adamı, kanser riskini artıran BRCA 2 geninin varlığını öğrendikten sonra aynı amaçla prostatını aldırdı

Evli ve çocuklu olan iş adamı, dünyada, önlem amaçlı olarak “sağlıklı” prostatını aldıran ilk kişi olarak tıp tarihine geçti. Habertürk’ün haberine göre, başkent Londra’daki Kanser Araştırmaları Enstitüsü’ndeki testler sonucunda genin varlığını öğrenen iş adamının “Ailemde prostat kanseri var. Onların kaderini yaşamak istemiyorum” dediği ve doktorlardan prostatını almasını istediği açıklandı.

“DOĞRU OLAN ŞEYİ YAPTIK”
Ameliyatı yapan cerrah Roger Kirby, “Ameliyat sırasında prostatında sağlıksız bir durum gözlemlemedik. Ancak, BRCA 2’nin yapısını ve hastanın aile fertlerindeki kanser vakalarını göze aldığımızda en doğru olan şeyi yaptık” dedi.

Kestane büyüklüğünde salgı bezi olan ve mesanenin altında yer alan prostatın alınması erkeklerde kısır kalmaya, kimi zaman da ereksiyon bozukluklarına neden olabiliyor.

Annesini kanserden kaybeden ünlü yıldız Angelina Jolie, BRCA 1 genini taşıdığını öğrenmiş ve geçtiğimiz günlerde her iki memesini de aldırmıştı.

Kaynak: ntvmsnbc

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...