Xarelto / Rivaroksaban, FDA tarafından onaylandı

Xarelto / Rivaroksaban, FDA tarafından onaylandı
BERLİN – Bayer HealthCare tarafından, kalça ve diz replasmanı geçiren hastalarda pulmoner emboliye sebep olabilen derin ven trombozunun (DVT) önlenmesi için geliştirilen ağızdan alınan ilk antikoagülan Xarelto, Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) tarafından onaylandı. Kalça replasmanını takiben 35 gün ve diz replasmanını takiben 12 gün boyunca, günde tek doz 10 mg’lık tablet olarak kullanımı onaylanan Xarelto, bu endikasyonda kalça ve diz replasman cerrahisinde DVT’nin önlenmesinde ABD onaylı tek yeni antikoagülan olma özelliğini taşıyor.

Bayer’in Xarelto’su, FDA onayı aldı
Harbour-UCLA Sağlık Merkezi Ortopedik Cerrahi Uzmanı olan ve aynı zamanda rivaroksabanın (Xarelto)  klinik çalışma programına katılan Dr. Louis M. Kwong “Xarelto‘nun potansiyel olarak hayatı tehdit eden kan pıhtılaşmasının önlenmesinde günümüzde yaygın olarak kullanılan tedavilere oranla klinik fayda sağladığını kanıtladı. Ayrıca günde bir tablet şeklindeki kullanımı kullanım kolaylığı açısından önemli rol oynayacak” dedi.

Türkiye’de her yıl 60 bin diz ve kalça replasmanı oluyor
Türkiye’de  her yıl yaklaşık 60 bin diz ve kalça replasmanı oluyor. Bu ameliyatlar özellikle bacaktaki damarlarda pıhtılaşma sonucu olabilecek DVT riskini arttırıyor. DVT’nin seyrettiği damarlarda oluşan pıhtı, kısmen ya da tamamen koparak akciğerlere ulaşıp temiz kan akışını etkileyerek hayatı tehdit edecek sonuçlar doğuran pulmoner emboliye (PE) sebep olabiliyor.

Xarelto / Rivaroksaban
Rivaroksaban, Bayer Healthcare’in Almanya Wuppertal laboratuarlarında bulunan ve  Bayer HealthCare ile Johnson & Johnson Pharmaceutical Research & Development, L.L.C işbirliğiyle geliştirilen oral bir antikoagülan. Rivaroksaban; hızlı etki gösteren, yüksek biyoyararlanımı ve öngörülebilir doz tepkisi olan, pıhtılaşma takibi gerektirmeyen ve gıda ve ilaç etkileşim potansiyeli düşük olan bir ilaç olma özelliği taşıyor.

Xarelto adıyla pazara sunulan, Rivaroksaban, elektif kalça veya diz replasman cerrahisi geçiren yetişkin hastalarda DVT’yi önlemek için kullanılıyor ve bu endikasyonda enoksaparin karşısında sürekli üstünlük gösteren tek antikoagülan. Xarelto, bugüne kadar 110’dan fazla ülkede onaylandı ve 80’nin üzerinde ülkede Bayer HealthCare  tarafından başarılı şekilde lanse edildi. Xarelto’nun Amerika’daki pazarlama hakları Janssen Pharmaceuticals A.Ş’ye (Johnson & Johnson ) ait. Bayer Healthcare satış ekibi Janssen Pharmaceuticals A.Ş’ye hastane portföyünün detaylandırılmasında destek olacak.

Xarelto’nun Faz III klinik geliştirme programından elde edilen verilere göre, rivaroksaban enoksaparin ile karşılaştırıldığında üstün etkililik gösterdi. Bu çalışmalarda rivaroksaban ve enoksaparin düşük major kanama oranı da dahil olmak üzere benzer güvenlilik profilleri gösterdi. Rivaroksabanı destekleyen yoğun klinik çalışma programı, bu ilacı dünya çapında üzerinde en çok çalışılan ve en çok üretilen oral, doğrudan Faktör Xa inhibitörü yaptı. Atriyal fibrilasyon hastalarında inmenin önlenmesi, DVT tedavisi ve akut koroner sendromların ikincil korunması da dahil, akut ve kronik koşulları geniş bir yelpazede değişen venöz ve arteriyel tromboembolik bozukluklarının önlenmesi ve tedavisi için yapılan ve devam eden çalışmalara 65.000’den fazla hasta katıldı.

Kaynak: MedikalAkademi (http://www.medikalakademi.com.tr/)

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...