Tam günde kaç doktor istifa etti?

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Tam Gün Yasası”ndan bu yana Sağlık Bakanlığında 31 bin 484 uzman hekimden 422′sinin emekli olarak veya istifa ederek görevlerinden ayrıldığını belirtti.

Akdağ, üniversitelerde ise 12 bin 784 öğretim üyesinden 765′inin sadece eğitim hizmetlerinde kalmayı tercih ettiğini, 18 kişinin istifa ettiğini ve 53 kişinin de yaş haddinden emekli olduğunu bildirdi.

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay’ın soru önergesine yanıtlayan Akdağ, hekimlerin tüm zamanlarını kendi kurumlarındaki sağlık, eğitim ve araştırma hizmetlerine ayırmalarını esas kabul ettiklerini ifade etti.

“Tam Gün Yasası”nın uygulamaya girdiği tarihten bu yana Sağlık Bakanlığında 31 bin 484 uzman hekimden 422′sinin emekli olduğunu veya istifa ederek görevlerinden ayrıldığını ifade eden Akdağ, üniversitelerde ise 12 bin 784 öğretim üyesinden 765′inin sadece eğitim hizmetlerinde kalmayı tercih ettiğini, 18 kişinin istifa ettiğini ve 53 kişinin de yaş haddinden emekli olduğunu bildirdi.

“Tam Gün Yasası” çıkmadan önce Tıp Fakültesindeki öğretim üyelerinin kayıtlı muayenehane sayısının 630 olduğunu ifade eden Akdağ, 650 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) sonrası üniversitelerde öğretim görevlisi olup da muayenehane açmak isteyen 94 hekimin başvuruda bulunduğunu kaydetti.

Ameliyatlar arttı

650 sayılı KHK sonrası üniversite hastanelerinde yapılan ameliyatların düştüğünün iddia edildiğini belirten Akdağ, “Ameliyatlar zorluk dereceleri dikkate alınarak zor ve karışık olanlardan başlamak üzere A, B, C, D ve E olmak üzere beş gruba ayrılmaktadırlar. Bunlardan nispeten daha zor ve karışık olan A, B, C grubu ameliyat sayılarını dikkate aldığımızda; Temmuz ayı ameliyat sayısı 44 bin 296, Ağustos ayı ameliyat sayısı 45 bin 977, Eylül ayı ameliyat sayısı 48 bin 619, Ekim ayı ameliyat sayısı 49 bin 937′dir. Ameliyatların azalmadığını bilakis arttığını görüyoruz” dedi.

Akdağ, 650 sayılı KHK sonrası henüz yurtdışında tedavi için başvuruda bulunulmadığını bildirdi.

Milliyet

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...