Süper ağrı kesici tıp dünyasını böldü!

Kullanımdaki ağrı kesicilerden 10 kat daha güçlü olan süper ağrı kesici ‘Zohyadro’ tıp dünyasında tartışmaya yol açtı

ABD’li ilaç firmalarının piyasada bulunan ağrı kesicilerin 10 katı daha güçlü bir ağrı kesici geliştirmeleri, tıp dünyasında bomba etkisi yarattı. “Zohyadro” isimli süper etkili ağrı kesici, madde bağımlılarının istismarına yol açma riski içerdiği için birçok tıp otoritesinden itiraz sesleri yükseliyor.
Hastalar üzerinde deneme çalışmalarına başlanan ilaç, piyasaya çıktığı takdirde bağımlılık etkisi yaratan bir madde içeren ilk yasal ilaç olacak. Zira, ilaç “hidrokodon” isimli bağımlılık yaratan etken maddenin saf halini içeriyor. İlaçta süreli salınım özelliği bulunması, yani zamanla etkisini gösteriyor olması, dozaşımında ölüm vakaları riski bulunduruyor. İlaç şirketlerine göre, yeni ağrı kesicinin doktorlara, hastaların ağrılarını dindirmeleri için büyük yardımı olacak.

Bazı ilaç firmaları üretmiyor
Fakat, Reçeteli İlaçların İstismarına Karşı Ulusal Birlik (NCAPDA) kurumu, ilacın bağımlılar tarafından suistimal edilmeye açık olduğunu söyleyerek, yasallaşmasına karşı çıkıyor. NCAPDA yetkilileri, süper etkili ağrı kesicinin, yeni “OxyContin” olmasından endişe duyduklarını açıkladı.

Morfin gibi bir etkisi bulunan OxyContin, narkotik bağımlıları tarafından kullanılıyor. İlaç üreten bazı firmaların gönüllü olarak üretmekten vazgeçtiği güçlü ağrı kesici “Vicodin” isimli ilaç ise, içeriğindeki karaciğere zarar veren “asetaminofen” maddesinin özellikle çocuklar için yarattığı riskler nedeniyle güvenli bulunmuyor.

DİPNOT
ABD’de İlaç Kontrol Dairesi’nin (DEA) son 10 yıllık verilerine göre, yanlış reçetelendirilen ağrı kesicilere bağlı ölüm oranı yüzde 430 arttı. 2003 – 2007 yılları arasında ise, “hidrokodon”un doz aşımına bağlı 910 kişi hayatını kaybetti

Kaynak: Habertürk

 

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...