test

Türk Hava Yolları ile Rötarlı Günler

Bir ay öncesinden planlamıştım. Almanya’da onkoloji ile ilgili bir toplantıyı…

Herşeyi hazırladım vize, uçak biletleri vs.

Münih’e uçuşumun olduğu hafta İstanbul’da çatıları uçuran rüzgarlar vardı, hava koşulları kötüydü.

Uçuşumun olduğu gün, sabah kalktım eşyalarımı hazırladım. Daha sonra internette dolaşırken tesadüfen Türk Hava Yolları (THY)’ nın hava koşullarından dolayı bazı uçuşlarını iptal veya ertelediğini gördüm. Hemen kendi uçuşuma baktım. 18.00’de olan İstanbul-Münih uçağı, sabah 05.00’e alınmıştı. Sebep hava koşullarının kötü olmasıydı, hakikaten de hava koşulları kötüydü o gün ve ben toplantıya katılamadım.

Şimdi bunda ne var diyeceksiniz, haklısınız. Bir şey yok, hava koşulları kötüydü ve uçuş ertelenmişti.

Peki her zaman böyle mi oluyor?

Tarih 29.04.2012, Saat 20.00, İstanbul’da Atatürk Havaalanındayım. Hava gayet güzel.

Benim saat 22.00’deki uçuşumda bir sıkıntı yok, ama panoya bir baktım ki, yine uçuşlar ertelenmiş. İşte yukardaki resim o an çektiğim bir karedir.

Normal, kabul edilebilir erteleme değil bence. 23.00’deki uçuşların büyük kısmı sabah 07.15’de. Problem hava mı? Ne zaman sorsak olumsuz hava koşulları denilmekte, ama o gün o an hava gayet güzeldi.

Bu sadece o an gördüklerimden ufak bir kare. Bu tür ertelemeler, son zamanlarda çok arttı.

Bu rötarların artığını nerden anlayabilirsiniz? Havayolu şirketlerinin reklamlarına bir bakın, en az rötarlı biz uçuyoruz gibi reklamlar yapıyorlar.

Birçok kişi havayolu şirketlerinin uçaklarını rötarlı kaldırmasından dolayı cidden mağdur olmaktadır. Ertesi gün işine gidememekte, toplantıyı kaçırmakta, uykusuz kalmakta, maddi veya manevi zararlara uğramaktadır.

21.00’da uçak kalkacaktır diye panolarda duyuru yapan havayolu şirketleri uçağı 22.00’de kaldırmakta ama bunu ne panoda belirtmekte, ne de yolcularına haber vermektedir. 1 saat uçağa biniş için ayakta sırada bekleyen bir çok kişi ve uçuş gördüm.

Yolcular bu rötarlardan ciddi anlamda maddi ve manevi zarar görmektedir. Bu durum havayolu şirketlerinin umurunda mı? Bence değil.

Uçuş saatinden 30 dk önce check in işlemlerini kapatıyorlar, siz 1 dk gecikseniz check in için, uçağa binemiyorsunuz. Kurallar varmış. İşte o kuralları uygulayan hava yolu şirketleri, bizleri havaalanlarında 5-6 saat bekletmekte, bunun karşılığında anlayışınız için teşekkür ederiz tarzında klişe sözler sarfetmekteler.

Hava koşullarının iyi olmasına rağmen hava koşullarından dolayı rötar yaptığını söyleyen hava yolu şirketleri, bu uçuşları kontrol eden birimler ve organizasyonlar daha ciddi çalışmalıdır.

Biz yolcular, uçuşlarda ciddi rötar olduğunda maddi ve manevi zarara giriyorsak, hava yolu şirketleri ve bu uçuşları kontrol eden, bu uçuşlardan sorumlu kişiler de yolculara tazminat ödemesi gerekmektedir. Rötar olduğunu haber vermekte bile ciddi defektleri olan havayolu şirketlerinin bu konuda yolcularını lafta değil, samimi bir şekilde düşündüklerini göstermelerini bekliyoruz.

Havaalanlarına giderken yanımızda uyku tulumu gibi materyaller almamız mı lazım?

Artık havaalanlarına korkarak gitmek istemiyoruz.

1-7 saatlik rötarların sebeplerini, bu işten sorumlu yetkililerin araştırmasını ve ciddi bir şekilde çalışıp düzeltmelerini bekliyoruz.

Saygılarımla

Uzm.Dr.Erdinç Nayır

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...