test

Yabancı hekimler ‘Türkçe’ye takıldı

İthal hekim uygulaması üzerinden 6 ay geçmesine rağmen Türkiye’de çalışmaya başlayan yabancı hekim ve hemşirelerin sayısı 50’yi geçemedi.

Sağlık Bakanlığı, özel hastanelerde yabancı hekim ve hemşire çalıştırabilmesinin önünü açan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) büyük tartışmalara neden olmuştu. Bakanlığın bu uygulaması sert tepki görmüştü. Bugün gazetesinden Serdar Alakuş’un haberine göre ithal hekim uygulamasının özel hastanelerle sınırlı olması, yabancı doktor ve hemşirelere Türkçe bilme şartı getirilmesi ve diploma denkliği gibi nedenlerden dolayı yurtdışından Türkiye’ye olan talep beklenilen gibi olmadı. KHK’nin yayınlanmasının ardından 6 ay geçmesine rağmen Türkiye’ye gelen yabancı doktor ve hemşirelerin sayısının 50’yi geçmediği ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, talebin az olmasını, özellikle Türkçe bilen yabancı doktor ve hemşire seviyesinin oldukça düşük olmasına bağladı.

(Hekimedya)

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...