Mesane Kanseri

Mesane (idrar torbası), böbreklerden gelen idrarı depolayan ve kasılarak idrarın dışarı atılmasını sağlayan organımızdır. Mesanenin iç yüzeyini örten hücrelerde kontrolsüz bir çoğalma olması durumunda mesane kanseri ile karşılaşmaktayız. Erkeklerde ve ileri yaşta daha sık görülmektedir.

Nedenleri ve risk faktörleri

  • En önemli sebebi ve risk faktörü tütün ve tütün ürünlerinin kullanımıdır.
  • Bazı kimyasal boyalara uzun maruziyet
  • İdrar torbasında sürekli olan bir enfeksiyon
  • Siklofosfamid adı verilen kemoterapi ilacı ve ağrı kesiciler

Her kanserin farklı risk faktörleri vardır. Bu risk faktörlerinin birinde olması demek o kişinin kesin bahsedilen kansere yakalanacağı anlamına gelmemektedir. Risk faktörleri olmadan da kanser hastalığına yakalanan hastaların da bulunduğu unutulmamalıdır. Risk faktörleri olan kişilerin kanser açısından farkındalığı artmalı ve doktor kontrollerini daha iyi bir şekilde yaptırmalıdır.

Belirtileri

  • En sık görülen belirti idrardan kan gelmesidir. İdrar renginde koyulaşma görülebilir.
  • Sık idrara çıkma, hemen idrara çıkma isteği, idrar yaparken ağrı olması
  • Kilo kaybı ve halsizlik

Tanısı

Mesane kanserinden şüphe edildiğinde ultrason ve tomografi gibi görüntüleme tetkikleri istenmektedir. Bu filmlerde mesanede yer kaplayan bir kitle görülebilir, fakat tanı koymada en önemli tetkik sistoskopidir.

Sistoskopi, mesane kanseri tanısı için en sık kullanılan yöntemdir. Bu işlemde, sistoskop adı verilen ince ışıklı bir tüp ile mesane içine girilir ve mesane içerisinde ne varsa kamera ile çok net bir şekilde görüntülenir. Sistoskopinin en büyük avantajı, eğer bir kitle görünürse biyopsi alınır, kanser tanısı biyopsi ile alınan parçanın patolojide incelenmesi ile konulur.

Tedavisi

Kanser tanısı konulan hastada öncelikle hastalığın evrelemesi yapılmalıdır, yani hastalığın vücuttaki yaygınlık derecesi belirlenmelidir. Çekilen filmlerle hastalığın yaygınlığı ortaya konulmakta ve sonrasında tedavi planlanmaktadır. Tedavi planı yapılırken hastanın kan tahlilleri, hastanın yaşı, ek hastalıkları ve muayenesinde saptanan bulguları göz önünde bulundurulur. Unutulmaması gereken nokta, kanser tedavisi kişiye özgüdür, herkesin tedavisi aynı değildir.

Mesane kanseri tedavisinde ameliyat (cerrahi), radyoterapi (ışın tedavisi), kemoterapi ve immünoterapi yer almaktadır.

Mesane kanserinin ameliyatında mesane (idrar torbası) tamamıyla veya bir kısmı çıkartılarak yapılmaktadır. Ameliyatın nasıl ve ne şekilde olacağını Üroloji hekimi karar vermektedir.

Radyoterapi (ışın tedavisi) de mesane kanseri tedavisinde çok sık uygulanan bir tedavi şeklidir. Cerrahi ile kitlenin çıkartılamadığı durumlarda kemoterapi ile birlikte ışın tedavisi uygulanmaktadır. Ameliyat olan fakat geride hastalık kaldığı şüphesi olan hastalarda da ışın tedavisi verilebilmektedir.

Mesane kanseri tedavisinde damardan kemoterapi uygulaması da yapılmaktadır. Ameliyata uygun olmayan hastalarda ışın tedavisiyle birlikte verilebilir. Vücuda yayılmış safhada tek başına kemoterapi uygulaması yapılabilmektedir. Hastaya göre bazı durumlarda da önden ilaç tedavisi verilip sonrasında ameliyat uygulanabilmektedir.

Mesane kanserinde önemli tedavi yaklaşımlarından biri de immünoterapidir. İmmünoterapi, damardan verilen ilaçlarla yapılmaktadır. Bu ilaçlar, vücudun savunma sisteminde kansere karşı rol oynayan hücrelerin daha da fazla aktifleşmesini, onların daha fazla çalışmasını sağlar. İlerlemiş veya vücuda yayılmış hastalığı olan kişilerde tercih edilebilmektedir.

Sağlıklı günler dilerim

Doç.Dr.Erdinç Nayır

Mesane Kanseri Tedavisindeki Yeni Gelişmeleri Takip Etmek İçin Tıklayınız…

Önceki İçerikMeme Kanseri
Sonraki İçerikMide Kanseri

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...